Tīrīšanas kontrolsaraksts — vienkāršas darbības lieliskai mājas videi

Mūsu mājas ir mūsu ikdienas dzīves stūrakmeņi, kas simbolizē stabilitāti un drošību mūsu ģimenēm. Uzturot savu māju tīru un sakārtotu, tiek veicināta fiziskā un mentālā labklājība. Mājas uzkopšanas kontrolsaraksts katrai telpai var palīdzēt radīt svaigu, veselīgu un ērtu dzīves telpu ikvienam.
 
Izmantojot mūsu praktiskos padomus, jūs varat mudināt savu ģimeni palīdzēt mājsaimniecības darbos un pārvērst to par jautru rutīnu, kas uzlabo, nevis apgrūtina jūsu ikdienas mājas dzīvi.

 A person cleaning the house with a vacuum cleaner and a dog laying beside

Visas ģimenes iesaistīšana mājas uzkopšanā

Kopīga ģimenes pieredze – vienalga, vai kopīga Ziemassvētku balle vai kopīga gatavošana virtuvē – ir katras mājas sirds. Kopīga mājas uzkopšana atvieglo darbu un rada harmoniskāku atmosfēru.
 
Sadaliet noteiktus uzdevumus starp ģimenes locekļiem, pamatojoties uz viņu spējām un to, kas katram patīk, pārliecinoties, ka ikviens sniedz savu ieguldījumu mājas uzkopšanā.
 
Izmantojot mūsu tīrīšanas kontrolsarakstus un mājas uzkopšanas padomus, nodrošināsiet strukturētu pieeju mājas tīrīšanai.

Apgūt mājsaimniecības darbus un padarīt mājas uzkopšanu jautru

Dzīves prasmes, piemēram, komandas darbu, var iemācīt, izmantojot vienkāršu palīdzību mājās. Esiet radošs un veiciniet pozitīvu attieksmi savos bērnos, padarot sakārtotu māju par uzdevumu, ko viņiem patīk darīt.
 
Izlemiet, kad ir labākais laiks uzkopšanas darbu veikšanai, piemēram, veļas mazgāšanai, putekļu sūknēšanai un vannas istabas tīrīšanai? Padomājiet par to, vai jūsu plānam vislabāk atbilst piektdienas vakars pirms televizora skatīšanās, vai sestdienas rīts pēc nesteidzīgām brokastīm.
 
Ieslēdziet mūziku: padariet tīrīšanu jautru un patīkamu, izveidojot ģimenes atskaņošanas sarakstu un ieslēdzot enerģiju sniedzošu mūziku. Ja vecāki bērni dod priekšroku savus uzdevumus veikt mierā un klusumā, audiogrāmatas vai smieklīga raidieraksta klausīšanās var būt ideāls veids, kā atpūsties un vieglāk tikt galā ar monotoniem uzdevumiem.
 
Izgudro dažas spēles: kurš var savākt visus lego 5 minūšu laikā? Kurš var visātrāk sašķirot veļu? Padarot uzdevumus jautrus, bērniem patiks jums palīdzēt vairāk. Paslēpiet balvas un pārvērtiet mājas uzkopšanu par dārgumu meklēšanu. 

Reālistisks tīrīšanas grafiks un labu ieradumu veidošana 

Ķersimies klāt uzkopšanas grafikam. Laiks ir vērtīgs, tāpēc ir svarīgi izveidot reālistisku tīrīšanas grafiku, kas nemanāmi iekļaujas jūsu aktīvajā dzīvē. 

7 ikdienas uzdevumi, kas atvieglos jūsu dzīvi

Ieradums veikt noteiktus uzdevumus katru dienu ietaupīs laiku mājas uzkopšanai nedēļas nogalēs. Šie septiņi ieradumi aizņem tikai dažas minūtes, taču tiem var būt liela ietekme. 
 

 1. Trauku mašīnas ielāde: Trauku mazgājamās mašīnas ielāde: izvairieties no netīro trauku kaudzēm, ielādējot trauku mazgājamo mašīnu vakarā un izkraujot to brokastīs. Šis vienkāršais ieradums palīdzēs nodrošināt nemainīgi tīru virtuvi. Jaunākās viedās trauku mazgājamās mašīnas automātiski izvēlas programmu, kas vislabāk atbilst traukiem, un jūs varat iestatīt ierīci darboties naktī, kad enerģijas cenas bieži ir viszemākās.

 2. Izmantojiet veļas grozu: Mudiniet ģimenes locekļus ievietot netīrās drēbes veļas grozē un neatstāt tās mētājamies uz grīdas. Dažām drēbēm varētu būt nepieciešams tikai iztīrīt kādu pleķi - izmantojiet traipu tīrītāju. Citām drēbēm var būt noderīga tvaika programma, kas tīra un atsvaidzina, patērējot mazāk enerģijas.

 3. Iztukšojiet atkritumu tvertni: katru dienu iztukšojiet atkritumu tvertni virtuvē, lai izvairītos no smakas un uzturētu virtuvi svaigu.

 4. Noslaukiet virsmas: Uzturiet tīru un higiēnisku māju, noslaukot virtuvi pēc katras ēdienreizes. Iztīriet izlietni, nodrošinot, ka kanalizācijā nav pārtikas atlikumu. Regulāri mazgājiet dvieļus un trauku lupatas, lai novērstu baktēriju izplatīšanos un nodrošinātu, ka jūsu virtuve būtu droša ēdiena gatavošanai un ēšanai.

 5. Notīriet dušas durvis: Izmantojiet mikrošķiedras drānu vai logu skrāpi, lai novērstu kaļķakmens un ziepju nogulsnes un padarītu iknedēļas vannas istabas tīrīšanu ātrāku un vienkāršāku.

 6. Mazāku priekšmetu uzglabāšana: Cik daudz laika jūs pavadāt, meklējot atslēgas, makus, austiņas un brilles? Atgriežoties mājās, novietojiet šos priekšmetus speciālā bļodā vai atvilktnē, lai nākamreiz tos būtu viegli atrast.

 7. Pārvaldiet savu ikdienas jucekli: priekšmetu savākšana, galveno dzīvojamo zonu sakārtošana un lietu nolikšana vietā, kur tās ir, neaizņem vairāk par dažām minūtēm. Tas novērš nekārtību uzkrāšanos, padarot iknedēļas tīrīšanu mazāk biedējošu.
   

Iknedēļas tīrīšanas grafiks, kas atbilst jūsu dzīvesveidam

Izveidojiet iknedēļas tīrīšanas grafiku, kas vislabāk atbilst jūsu ģimenes rutīnai. Darba pienākumi, skola un papildu aktivitātes var viegli aizpildīt jūsu darba dienas. Konkrētas dienas, kad esat mazāk aizņemts, veltiet tādiem uzdevumiem kā putekļsūknēšana, putekļu tīrīšana un koplietošanas telpu uzkopšana.
 
Neaizmirstiet šajā procesā iesaistīt savu ģimeni. Tipiski iknedēļas darbu piemēri ir:

 • Putekļu sūknēšana: Mūsdienu viedie putekļu sūcēji atvieglo intensīvi izmantojamu zonu, cieto grīdu un paklāju kopšanu, efektīvi novēršot putekļus un netīrumus no jūsu grīdām.
 • Putekļu slaucīšana: Notīriet putekļus no virsmām, tostarp plauktiem, galda virsmām un elektroniskām ierīcēm, lai nodrošinātu tīru un no alergēniem brīvu dzīvojamo telpu. 
 • Dzīvojamās zonas: Koplietošanas telpu, piemēram, viesistabas un virtuves, sakārtošana nodrošina, ka visa ģimene var izmantot šīs telpas.
 • Vannas istabas tīrīšana: Lai gan maz ticams, ka kāds brīvprātīgi veiks šo uzdevumu, jums vajadzētu veltīt pietiekami daudz laika, lai rūpīgi iztīrītu un dezinficētu vannas istabu.
 • Gultasveļas maiņa: Mainiet un mazgājiet gultas veļu katru nedēļu vai vismaz reizi divās nedēļās, lai uzturētu higiēnisku gulēšanas vidi.
 • Virtuves tehnika: Noslaukiet virtuves iekārtas, lai novērstu tauku uzkrāšanos, palīdzot tām darboties nevainojami ilgāk. Notīriet ledusskapja plauktus un izmetiet veco pārtiku videi draudzīgā veidā pārstrādes konteineros.
 • Iztukšojiet atkritumu tvertnes: iztukšojiet un iztīriet atkritumu tvertnes visā mājā. Pārstrādājamo materiālu šķirošana ir vienkāršs veids, kā mājās sākt dzīvot zaļi.
 • Veļas kopšana: Ieslēdziet veļas mazgājamo mašīnu, kad ir pietiekami daudz veļas pilnai ielādei. Viedās veļas mazgājamās mašīnas un veļas žāvētāji ļauj iepriekš iestatīt programmas, lai tās darbotos, kad enerģijas cenas ir viszemākās.

Ikmēneša mājas uzkopšanas grafiks lielākiem darbiem

Katru mēnesi atliciniet laiku lielākiem darbiem - logu mazgāšanai, sienu un grīdlīstu tīrīšanai, skapja šķirošanai, mēbeļu tīrīšanai, lampu tīrīšanai un rūpīgai sadzīves tehnikas, piemēram, cepeškrāsns vai ledusskapja, tīrīšanai. 
 
Izlasiet savu ierīču tīrīšanas un kopšanas instrukcijas un izmantojiet pašattīrīšanās funkcijas, lai aprūpētu tās bez problēmām.
 

Tīrīšanas kontrolsaraksti ērtai tīrīšanas kārtībai

Mājas uzkopšanas kontrolsaraksti ir kārtības un tīrības vadlīnijas. Šķietami milzīgus mājsaimniecības darbus var iedalīt vienkāršās, efektīvās darbībās.
 
Pārliecinieties, ka katrs jūsu mājas stūrītis saņem pelnīto uzmanību. Mājas uzkopšanas kontrolsaraksts ir veids, kā pārvaldīt ikdienas lietas, ļaujot jums vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni un draugiem.
 

Vannas istabas tīrīšanas kontrolsaraksts

Sāksim ar vienu no laikietilpīgākajām telpām - vannas istabu. Kontrolsaraksts nodrošina, ka vannas istaba tiek rūpīgi iztīrīta, un nodrošina, ka jūs neko neaizmirsīsiet. 

 • Izmantojiet vannas istabas tīrīšanas līdzekli, lai novērstu pelējumu un kaļķakmeni.
 • Noslaukiet jaucējkrānus, dušas galvas un citus piederumus, lai saglabātu to spīdumu un noņemtu ūdens un ziepju atlikumus.
 • Centieites rūpīgi iztīrīt tualeti. Tualetes podu tīrīšanas līdzeklis un smags darbs rada brīnumus.
 • Nosūciet putekļus no vannas istabas grīdas, pēc tam notīriet to ar mitru mopu. Izvairieties no produktiem ar spēcīgām ķīmiskām vielām un izvēlieties dabiskākas sastāvdaļas. Piemēram, vai zinājāt, ka parastais mājsaimniecības etiķis ir dabisks dezinfekcijas līdzeklis un tam ir lieliska tīrīšanas spēja?
 • Notīriet virsmas, izlietnes un aizbāžņus, izmantojot pareizo produktu, īpaši uz tādiem materiāliem kā marmors vai dabīgais akmens. Neaizmirstiet noslaucīt arī spoguļus un skapjus.

Guļamistabas tīrīšanas kontrolsaraksts

Guļamistaba ir svētnīca, un tās tīrības un kārtības uzturēšana ir būtiska, lai nodrošinātu mierīgu naktsmieru. Guļamistabas tīrīšanas kontrolsaraksts nodrošinās, ka jūsu personīgā telpa vienmēr ir tīra un svaiga. 

 • Svaiga gultas veļa rada lielu atšķirību. Izveidojiet ieradumu mainīt gultas veļu vismaz reizi nedēļā, lai jūsu gulēšanas vide būtu tīra un ērta.
 • Pārliecinieties, ka naktsgaldiņi un kumodes vienmēr ir sakārtotas. Minimālisms izskatās pievilcīgs un padara tīrīšanu ātru un vienkāršu. 
 • Putekļi un netīrumi īpaši viegli uzkrājas zem gultām un mēbelēm. Regulāri izsūciet šīs vietas, lai novērstu alergēnus.
 • Sakārtojiet savu drēbju skapi, novietojot tikko mazgātas drēbes viegli aizsniedzamā vietā.
 • Noslaukiet spoguļus, un, ja nepieciešams, nomainiet gaisa attīrītāja filtru.

 
Jūsu virtuves tīrīšanas kontrolsaraksts

Virtuve ir tāds kā centrālais punkt katra mājās, pulcēšanās un gatavošanas vieta. Veltiet laiku, lai tā būtu tīra un higiēniska.

 • Regulāri noslaukiet galda virsmas un gatavošanas zonas. Turiet tuvumā smidzināšanas pudeli, kas piepildīta ar universālu tīrīšanas šķīdumu, lai efektīvi likvidētu taukus un izšļakstījumus. 
 • Noslaukiet ierīces, lai tās būtu labā darba kārtībā. Laika taupīšanas bonuss ir tas, ka daudzām mūsdienu ierīcēm ir pašattīrīšanās funkcijas. Atcerieties tādus mazos darbiņus kā tējkannas atkaļķošana, tvaika nosūcēja filtru tīrīšana/maiņa, trauku mazgājamās mašīnas sāls nomaiņa, vai skalojamā līdzekļa pievienošana un kafijas granulu iztukšošana no kafijas automāta. 
 • Bieži iztukšojiet atkritumu tvertnes, lai novērstu nepatīkamas smakas. Šķirojiet plastmasu, stiklu, metālu un papīru, lai veicinātu ilgtspējīgāku dzīvesveidu.  
 • Izmazgājiet izlietni un notīriet krānu, lai likvidētu baktērijas un citus mikrobus.
 • Ik nedēļu apskatiet, kas atrodas jūsu ledusskapī un izņemiet produktus ar notecējušu termiņu, lai atbrīvotu vietu svaigam, kvalitatīvam ēdienam. Esiet radošs virtuvē, lai pēc iespējas izlietotu ēdiena pārpalikumus
 • Apņemieties bieži tīrīt virtuves grīdu un neaizmirstiet vietas, kur mājdzīvnieki ēd vai pavada laiku, lai nodrošinātu tādu higiēnas līmeni, kas nodrošina jūsu drošību un veselību. 
   

Ēdamistaba, viesistaba un gaiteņi – kontrolsaraksts koplietošanas telpu uzkopšanai

Saglabājiet savas koplietošanas telpas, piemēram, ēdamistabu, dzīvojamo istabu un gaiteņus kārtīgas, lai samazinātu laiku, kas nepieciešams lielajai tīrīšanai.

 • Sakārtojiet apavus, mēteļus un citus apģērba gabalus, lai nodrošinātu brīvu un viesmīlīgu ieeju jūsu mājās. 
 • Noslaukiet un notīriet putekļus no visām virsmām, kā arī izsūciet grīdas, kājslauķus un paklājus.
 • Atbrīvojiet vietu, noņemot priekšmetus, kas tur neiederas. Sakārtojiet rotaļlietas un žurnālus, izmantojot vienkāršus uzglabāšanas risinājumus, piemēram, kastes un grozus, lai uzglabātu priekšmetus, kad tie netiek izmantoti.
 • Izsūciet dīvānu un krēslu ar putekļsūcēju, izmantojot speciālos uzgaļus, lai sasniegtu spraugas un noņemtu mājdzīvnieku apmatojumu.
 • Nodrošiniet labu gaisa kvalitāti, atverot logus, vai izmantojiet gaisa attīrītājus, neaizmirstot vajadzības gadījumā nomainīt filtrus.
 • Notīriet dekoratīvos priekšmetus un grāmatas, putekļu plauktus un aplaistiet augus.

Terapeitiskie ieguvumi

Mājas uzkopšana veicina personīgo labklājību un uzlabo garīgo veselību. Apzinātas, apzinātas darbības ar atkārtotām kustībām ļauj jums kontrolēt un var palīdzēt mazināt trauksmi un stresu. 
 
TTādi uzdevumi kā garderobes sakārtošana vai virtuves virsmu tīrīšana sniedz sasnieguma sajūtu, vairojot labsajūtu.
 

Veiciet pārmaiņas – veidi, kā labāk sakopt savu māju

Izmantojiet dabiskākus tīrīšanas līdzekļus, lai iegūtu veselīgāku dzīves telpu sev un savai ģimenei. Tas sākas ar dažām vienkāršām darbībām:

 • Izmantojiet tīrīšanas līdzekļus, kas bioloģiski noārdās, lai samazinātu iekštelpu gaisa piesārņojumu. Iekļaujiet ikdienas preces, piemēram, etiķi, sodas bikarbonātu un citronu sulu, lai tīrītu dabiski. 
 • Apsveriet iespēju ieguldīt viedajā sadzīves tehnikā, kad ir pienācis laiks nomianīt esošo tehniku. Meklējiet labus energoefektivitātes vērtējumus, lai ievērojami samazinātu savas mājsaimniecības ekoloģisko pēdu.
 • Atklājiet veidus, kā ietaupīt enerģiju, piemēram, pārbaudiet ledusskapja temperatūras iestatījumu un uzziniet par katras sadzīves tehnikas enerģijas taupīšanas funkcijām.
   

Efektīva mājas uzkopšana sākas ar uzkopšanas grafiku, kurā ir iesaistīta visa ģimene. Izmantojiet kontrolsarakstus, lai racionalizētu savus uzdevumus, un strādājiet kopā, lai ietaupītu laiku, lai radītu tīru un veselīgu māju. Izmantojiet šos tīrīšanas padomus un izbaudiet svaigo, tīro vidi, ko izveidojat kopā.